Podpora společenství

Politický výbor

DSC 0231Pakt starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky je jedinečným politickým hnutím řízeným starosty.

Rada evropského Paktu starostů a primátorů poskytuje místním a regionálním představitelům příležitost hrát větší úlohu při formování a budoucím vedení této iniciativy. Členové Rady se rovněž zasazují o vytvoření národního a evropského rámce, který umožní vést místní akce v oblasti klimatu a energetiky, jež mezi osobami s rozhodující pravomocí na úrovni Evropské unie a členských států zvýší povědomí o místních potřebách.

Rada starostů a primátorů má za cíl vést debatu o strategickém směřování iniciativy, zajistit, aby co nejlépe vyhovovala potřebám jednotlivých měst a aby se dále přizpůsobovala jejich očekáváním, a posílit dialog mezi společenstvím evropského Paktu a orgány EU.
Rada sestává ze 7 starostů a místních volených zástupců.

Členové

 • Jméno: Anna-Kaisa Heinämäki
  Pozice: Deputy-Mayor of Tampere
  Země: Finland

  "The need for far-reaching climate action has never been more urgent. I am proud to be part of the Covenant of Mayors Board and encourage all cities to commit to safeguarding our future by joining the movement."

 • Jméno: Célia Blauel
  Pozice: Deputy-Mayor of Paris
  Země: France

  “As major actors in the energy transition, local authorities act closest to the citizens by associating all players on the territory in order to achieve the objectives of the Paris Agreement”

 • Jméno: Eckart Würzner
  Pozice: Mayor of Heidelberg
  Země: Germany

  "We are ready to go further in our actions in order to accelerate the energy transition and tackle climate change, in line with the Paris Agreement."

 • Jméno: Juan Espadas Cejas
  Pozice: Mayor of Sevilla
  Země: Spain

  "Local Governments stand ready to work together, with the support of the public and private sector, as well as the involvement of citizens, to reach a sustainable planet, but it requires improvement in funding to finance climate policies."

 • Jméno: Julije Domac
  Pozice: Director of REGEA, the North-West Croatia Energy Agency
  Země: Croatia

  "European regions and energy agencies should play a key role in planning, developing and implementing sustainable energy projects at all levels."

 • Jméno: Katarina Luhr
  Pozice: Deputy Mayor of Stockholm
  Země: Sweden

  "As elected officials we owe it to our citizens to not only acknowledge the dangers of global warming, but ensure they never actually come to pass. That’s why Stockholm joined the Covenant of Mayors."

 • Jméno: Xesco Gomar Martín
  Pozice: Deputy President of the Barcelona Province
  Země: Spain