Podpora společenství

Politický výbor

DSC 0231Pakt starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky je jedinečným politickým hnutím řízeným starosty.

Rada evropského Paktu starostů a primátorů poskytuje místním a regionálním představitelům příležitost hrát větší úlohu při formování a budoucím vedení této iniciativy. Členové Rady se rovněž zasazují o vytvoření národního a evropského rámce, který umožní vést místní akce v oblasti klimatu a energetiky, jež mezi osobami s rozhodující pravomocí na úrovni Evropské unie a členských států zvýší povědomí o místních potřebách.

Rada starostů a primátorů má za cíl vést debatu o strategickém směřování iniciativy, zajistit, aby co nejlépe vyhovovala potřebám jednotlivých měst a aby se dále přizpůsobovala jejich očekáváním, a posílit dialog mezi společenstvím evropského Paktu a orgány EU.
Rada sestává ze 7 starostů a místních volených zástupců.

Členové

 • Jméno: Alexander Vandersmissen
  Pozice: Mayor of Mechelen
  Země: Belgium

  "Of all governmental levels, local authorities are most probably nearest to the citizens. That is why mayors must lead by example and work together in their responsibility to convince our citizens of the necessity and urgency of the energy shift and other climate ambitions in this covenant.”

 • Jméno: Belinda Gottardi
  Pozice: Mayor of Castel Maggiore
  Země: Italy

  "The fight against climate change must be channelled through a new awareness of Local Governments and citizens, the awareness of the need for a global commitment and a radical change in our lifestyle. This cultural transition must be guided by local administrations in a shared and participatory path with economic and social actors together with citizens."

 • Jméno: Daniel Butler
  Pozice: Starosta města a okresu Limerick
  Země: Ireland
 • Jméno: Eckart Würzner
  Pozice: Mayor of Heidelberg
  Země: Germany

  "We are ready to go further in our actions in order to accelerate the energy transition and tackle climate change, in line with the Paris Agreement."

 • Jméno: Hermano Sanches Ruivo
  Pozice: Deputy Mayor of Paris
  Země: France
 • Jméno: Julije Domac
  Pozice: Director of REGEA, the North-West Croatia Energy Agency
  Země: Croatia

  "European regions and energy agencies should play a key role in planning, developing and implementing sustainable energy projects at all levels."

 • Jméno: Katarina Luhr
  Pozice: Deputy Mayor of Stockholm
  Země: Sweden

  "As elected officials we owe it to our citizens to not only acknowledge the dangers of global warming, but ensure they never actually come to pass. That’s why Stockholm joined the Covenant of Mayors."

 • Jméno: Martin Horn
  Pozice: Lord Mayor of Freiburg
  Země: Germany

  "We need to enact a rapid and deep transformation of our society to ensure that it is more sustainable and just for all. Recovery plans after COVID-19 should serve as an opportunity to enforce and speed up climate neutrality, which can help us tackle another crisis unfolding all over our planet - climate breakdown."

 • Jméno: Pilar Díaz Romero
  Pozice: Starosta města Esplugues de Llobregat
  Země: Spain
 • Jméno: Rafał Trzaskowski
  Pozice: Mayor of Warsaw
  Země: Poland

  “Local and regional leaders are fully committed to the Green Deal. We want to implement ambitious, yet realistic targets that will serve our local communities, also by creating new jobs – so desperately needed today, and improving competitiveness of our local businesses. We believe that a more ambitious climate policy can support and not undermine a successful economic recovery from the crisis caused by the pandemic.”